ODY Belgesi Ne Demektir?

Orta düzeyde yönetici kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma, ODY belgesi nedir sorusunun cevabını karşılamaktadır. ODY belgesi karayolları taşımacılık sektöründe istihdam edilen, idareci olan veya temsil yetkisine sahip kişilerin alması zorunlu olan bir belgedir. Bu belge 4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliğine uygun olacak şekilde, belirlenen kriterleri ve zorunlulukları yerine getiren bireylere uygulanacak eğitim ve sınav şartı ile verilmektedir. ODY belgesi ne demek olduğunu kısaca açıklamak gerekirse; orta düzey yöneticilerin mesleki yeterliliklerini tamamladıklarına dair resmi bir ibrazdır. Karayolu taşımacılığında söz sahibi olmak isteyen kişilerin mutlaka ellerinde bulundurmaları gereken bu belge, bir adım ötesini düşünenler için geleceğe dönük bir yatırımdır.

ODY Belgesi Nasıl Alınır?

ODY belgesini almak için, eğer üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun değilseniz Millî Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği teorik derslere katılmanız gerekmektedir. Teorik derslerin süreler ODY belgesinin türüne göre değişmektedir. Bu süreler uzayabilir veya kısalabilir. Teorik derslerin 5’te 4’üne katılım zorunludur. Toplam ders süresinin 5’te 1’i kadar devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Teorik ders sürelerini tamamlayan kişiler Millî Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği Mesleki Yeterlilik sınavına girip baraj puan olan 70 puanın üstünde bir puan alması gerekmektedir. Bunun dışında ODY belgesi nasıl alınır sorusunun bir diğer cevabı ise şöyledir: üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olun kişiler teorik derslerden sorumlu tutulmadan direkt olarak Mesleki Yeterlilik sınavına girerek baraj puan üstünde bir puan alarak ODY belgesine sahip olabilirler.

ODY Belgesi Alınacak Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karayolları taşımacılık sektöründe kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen kişilerin muhakkak alması gereken bu belgeyi alabilmeleri için atılacak en önemli adım doğru kursu seçmekle başlamaktadır. ODY belgesi alınacak kursu seçerken dikkat edilmesi gereken hususlarda öncelikle Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kurs olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kursun kalitesi; seçilecek olan belgenin türü, mahiyeti, verilecek eğitimin sınavlarda başarılı kılacak düzeyde olmasını belirlemektedir. Kurs seçimi yaparken temel kriterlerden biri olan fiyat konusuna da gelince, ODY belgesi kurs fiyatları valilikler tarafından belirlendiği için, bu fiyatın altında verilen kurslara cezai müeyyide uygulanacağı ve geçerliliğinin olmayabileceği riski göz önünde tutulmalıdır.

Sınava Hazırlık Adlı Sitemizden Güncel Bilgileri Twitter da takip edebilirsiniz.